wtorek, 17 września 2013

17. Mauzoleum rodziny Wolffów

dystans: 35 km
w terenie: 12 km

POBIERZ ŚLAD GPS: KLIK

Startujemy z Szosy Lubickiej na wysokości marketu OBI. Kierujemy się w stronę Lubicza - na całym odcinku aż do wiaduktu poprowadzona jest ścieżka rowerowa o różnej jakości.

Na wiadukcie zjeżdżamy ślimakiem w dół i wjeżdżamy na rondo, które opuszczamy pierwszym zjazdem, kierując się do Lubicza Dolnego. Dawniej panował tutaj wielki ruch, ale od czasu otwarcia węzła autostradowego znacznie się uspokoiło. Po przejechaniu wiaduktem nad autostradą jedziemy około 400 metrów prosto, a następnie skręcamy na wysokości salonu Opla w prawo, w ulicę toruńską.

Mauzoleum rodziny Wolffów
Ulica ta prowadzi lekko w dół, a na koniec zakręca w lewo i spotyka się z krajową 10, którą na światłach przecinamy na wprost. Teraz trzymamy się cały czas głównej drogi, która zaczyna lekko piąć się w górę, a następnie przemienia się w mocniejszy podjazd. Po jego pokonaniu wjeżdżamy do Jedwabna, w którym to skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę Młyńców.

W Młyńcu igonorujemy skręt w prawo do Lubicza, a także skręt w lewo do Turzna. Dopiero dalej skręcamy w lewo w ulicę Gronowską. Wjeżdżamy na żółty szlak rowerowy, którym docieramy aż do Gronowa. Po drodze asfalt szybko zamienia się w przyzwoity szuter.

Mauzoleum rodziny Wolffów

W Gronowie mijamy kościół i docieramy do DK15. Przecinamy ją na wprost, po chwili asfalt odbija w lewo do Turzna, a my kontynuujemy jazdę szutrem prosto. Cały czas poruszamy się żółtym szlakiem rowerowym. Po wjeździe do lasu po lewej stronie napotkamy gospodarstwo. Przy nim skręcamy w prawo w las w mało widoczną przecinkę. Około 100 metrów dalej na lekkim wzniesieniu znajduje się mauzoleum rodziny Wolffów.

Po zwiedzeniu wracamy do głównej drogi leśnej i skręcamy w prawo. Po minięciu gospodarstwa po lewej stronie zajechać możemy jeszcze pod wieżę obserwacyjną. Trzymając się żółtego szlaku dojeżdżamy do stacji kolejowej Kamionki - Jezioro.  Nie przekraczamy torów, tuż przed nimi skręcamy w lewo i drogą która początkowo prowadzi lasem a potem jego skrajem docieramy do Turzna.

Droga ze stacji Kamionki - Jezioro do Turzna.
W Turznie mijamy autostradę, przecinamy główną ulicę we wsi na wprost i dojeżdżamy do Lipniczek, w których skręcamy w prawo do Koniczynki. W Papowie przecinamy na wprost drogę wojewódzką i wjeżdżamy w ulicę Spółdzielczą, którą to wjeżdżamy do lasu. 

W lesie w momencie gdy dojedziemy do równej, ubitej, brązowej drogi skręcamy w lewo i trzymamy się jej aż dojedziemy do szlabanu. Za szlabanem jedziemy prosto i dojeżdżamy do drogi z płyt betonowych, która wiedzie obok zakładów betoniarskich. Po chwili wjeżdżamy na skrzyżowanie ulic Równinnej i Polnej, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Atrakcje i ciekawostki:
--> Młyniec - drewniany kościół (po drugiej stronie Drwęcy)
--> Gronowo - zespół pałacowy Wolffów, gotycki kościół św. Mikołaja z XIV w.
--> Mauzoleum rodziny WolffówProfil wysokościowy:

 

2 komentarze:

  1. O, dawno mnie tu nie było, a tu nowa trasa :)
    Teraz mam nowy rower, bo poprzedni ukradli więc przejadę wiosenną porą trochę Twoich propozycji.
    Propsy za blogową wytrwałość ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zwiedzałem Pałac w Gronowie ale o tym mauzoleum nie miałem pojęcia. Wybiorę się tam wkrótce ponownie. Dzięki za propozycje trasy.

    OdpowiedzUsuń